Skip navigation

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi Basın Fotoğrafçılığı Programı çerçevesinde çarşamba akşamları ve hafta sonları iki yıl boyunca yapılacak seminerler için ek kontenjanla yeni katılımcılar alınacaktır. Türkiye’nin ilk basın fotoğrafçılığı eğitimi olan ve Fotoğraf Vakfı ile IPS İletişim Vakfı-BiaNet tarafından da desteklenen program,  bir taraftan temelden ileri seviyeye kadar fotoğraf ve gazetecilik seminerlerini içerirken, bir diğer taraftan da psikoloji, sosyoloji, ekonomi, sanat, politika gibi sosyal bilimler alanında birçok semineri de barındırıyor.

Basın Fotoğrafçılığı Programı’na katılacak foto-muhabir adayları seminerler sürerken alan çalışmalarına başlayacak, çeşitli staj olanaklarından yararlanacak, uluslararası gazeteci ve fotoğrafçıların workshoplarına katılarak deneyimlerinden yararlanacak. Fransa’nın Perpignan kentinde yapılan gelenekselleşmiş Uluslararası Basın Fotoğrafçılığı Festivali’ne gitme olanağı da sunulan katılımcılar programın sonunda dünya medyası için basın fotoğrafı üretebilecek bir kapasiteye ulaşacak.

Basın fotoğrafçısı adaylarının geniş bir bilgi birikimine ulaştırılmasının hedeflendiği seminerleri Türkiye’de ve yurt dışında eğitim veren Türkiyeli ve yabancı akademisyenlerle deneyimli fotoğrafçılar sunacak. Programda, temel ve ileri düzey fotoğraf bilgisi, temel gazetecilik, Türkçe metin ve haber yazma teknikleri, sıcak haber fotoğrafçılığı, spor ve magazin fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı, dijital fotoğraf uygulamaları, politik ekonomi, fotoğraf felsefesi, sanat tarihi ve kuramı, fotoğraf etiği, fotoğraf editörlüğü, görsel bir hikaye anlatma, İngilizce, seçmeli ikinci dil gibi birçok seminer yer alıyor. Teorik seminerlerin yanında neredeyse fiilen gazetecilik yapan profesyonellerin deneyimlerine eş kabul edilebilecek röportaj uygulamaları, günlük sıcak haber takibi, foto-röportaj üretimleriyle alana adaptasyonu kolaylaştıracak.

2010 yılından itibaren Fotoğraf Akademisi bünyesinde faaliyete geçecek olan Fotoğraf Ajansı’nın birer freelance çalışanı haline gelecek katılımcılar her yılın sonunda sergiler düzenleyerek üretimlerini dışa açacak ve yine Fotoğraf Akademisi tarafından yayınlanacak Fotoğraf Notları isimli foto-röportaj dergisinde çalışmalarını yayınlatma şansı bulacak.

(Programın detaylarına www.fotografakademisi.org adresinden ulaşabilirsiniz.)

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi Belgesel Fotoğraf Programı’na katılmak isteyenler www.fotografakademisi.org adresinden detaylı bilgi alabilecek, web sayfasındaki ön başvuru formunu doldurarak ya da 0212 243 71 87 numaralı telefonu arayarak başvuru için randevu alabilecekler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: